    74LS161A Search Results
    74LS161A Result Highlights (4)
    Part ECAD Model Manufacturer Description Download Buy
    SN74LS161ANSR
    Texas Instruments Synchronous 4-Bit Binary Counters 16-SO 0 to 70 Visit Texas Instruments Buy
    SN74LS161AN
    Texas Instruments Synchronous 4-Bit Binary Counters 16-PDIP 0 to 70 Visit Texas Instruments Buy
    SN74LS161ADR
    Texas Instruments Synchronous 4-Bit Binary Counters 16-SOIC 0 to 70 Visit Texas Instruments Buy
    SN74LS161AD
    74LS161A Datasheets (2)
    Signetics
    Part ECAD Model Manufacturer Description Datasheet Type PDF PDF Size Page count
    74LS161A
    Signetics BCD Decade Counter / 4-Bit Binary Counter Scan PDF 306.97KB 11
    74LS161A
    Signetics Binary / Decade Counters Scan PDF 320.11KB 11
    SF Impression Pixel
    74LS161A Price and Stock
    Select Manufacturer
    Texas Instruments SN74LS161AD
    IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SOIC
    Distributors Part Package Stock Lead Time Min Order Qty Price Buy
    DigiKey SN74LS161AD Tube 3,794 1
    Buy Now
    Arrow Electronics SN74LS161AD 125
    Buy Now
    Bristol Electronics SN74LS161AD 787
    • 1 -
    Get Quote
    Rochester Electronics SN74LS161AD 32,122 1
    TME SN74LS161AD 45 1
    Texas Instruments SN74LS161ANSR
    IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SO
    DigiKey () SN74LS161ANSR Digi-Reel 947 1
    SN74LS161ANSR Cut Tape 947 1
    SN74LS161ANSR Tape & Reel 2,000
    • 1 -
    Mouser Electronics SN74LS161ANSR 3,102
    Rochester Electronics SN74LS161ANSR 28,000 1
    Texas Instruments SN74LS161ADR
    IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SOIC
    DigiKey () SN74LS161ADR Digi-Reel 511 1
    SN74LS161ADR Cut Tape 511 1
    SN74LS161ADR Tape & Reel 2,500
    Mouser Electronics SN74LS161ADR 1,400
    Arrow Electronics SN74LS161ADR
    Rochester Electronics SN74LS161ADR 694 1
    onsemi DM74LS161AN
    IC BINARY COUNTER 4-BIT 16DIP
    DigiKey DM74LS161AN Tube 25
    onsemi DM74LS161AM
    DigiKey DM74LS161AM Tube 48
    74LS161A Datasheets Context Search
    Catalog Datasheet Type Document Tags PDF
    OCR Scan
    GD54/74LS161A PDF
    OCR Scan
    DN74LS DN74LS161A 74LS161A 32MHz 16-pin SO-16D) PDF
    74LS163
    Contextual Info: SN54/74LS160A SN54/74LS161A SN54/74LS162A SN54/74LS163A BCD DECADE COUNTERS/ 4-BIT BINARY COUNTERS The LS160A / 161A / 162A / 163A are high-speed 4-bit synchronous counters. They are edge-triggered, synchronously presettable, and cascadable MSI building blocks for counting, memory addressing, frequency division and
    Original
    Contextual Info: M SN54LS/74LS160A SN54LS/74LS161A SN54LS/74LS162A SN54LS/74LS163A ! M O TO R O LA D E S C R IP T IO N — The L S 1 6 0 A /1 61 A / 16 2 A /1 6 3 A are high-speed 4 -b it synchronous counters They are edge-triggered, synchronously presettable, and cascadable MSI building blocks for counting, m em ory