    C74ACT640 Search Results
    SF Impression Pixel
    C74ACT640 Price and Stock
    Select Manufacturer
    onsemi MC74ACT640DW
    IC TXRX 4.5V/5.5V 20-SOIC
    Distributors Part Package Stock Lead Time Min Order Qty Price Buy
    DigiKey MC74ACT640DW Tube 418
    • 1 -
    Buy Now
    Bristol Electronics MC74ACT640DW 94
    • 1 -
    Get Quote
    onsemi MC74ACT640NG
    IC TXRX 4.5V/5.5V 20-PDIP
    DigiKey MC74ACT640NG Tube
    Buy Now
    Vyrian MC74ACT640NG 4,747
    Get Quote
    FLIP ELECTRONICS MC74ACT640DWG
    IC TXRX 4.5V/5.5V 20-SOIC
    DigiKey MC74ACT640DWG Tube 600
    onsemi MC74ACT640DWG
    IC TXRX 4.5V/5.5V 20-SOIC
    DigiKey MC74ACT640DWG Tube
    Avnet Americas MC74ACT640DWG Tube 685
    Rochester Electronics MC74ACT640DWG 11,688 1
    Flip Electronics MC74ACT640DWG 17,374
    onsemi MC74ACT640MEL
    IC TXRX 4.5V/5.5V SOEIAJ-20
    DigiKey MC74ACT640MEL Tape & Reel
    Vyrian MC74ACT640MEL 11,771
    C74ACT640 Datasheets Context Search
    Catalog Datasheet Type Document Tags PDF
    Contextual Info: MOTOROLA M C74AC640 M C74ACT640 O ctal B idirectional Transceiver w ith 3 -S ta te O utputs OCTAL BIDIRECTIONAL TRANSCEIVER WITH 3-STATE OUTPUTS T h e M C 74A C 64 0/7 4A C T 640 octal bus tra n sceiver is des ig n e d fo r asynchronou s tw o -w a y co m m u n ic a tio n b etw e e n d a ta buses. T h e d evice tra n s m its d a ta fro m bus