    UCN5841A Search Results
    UCN5841A Datasheets (4)
    Select Manufacturer
    Part ECAD Model Manufacturer Description Datasheet Type PDF PDF Size Page count
    UCN5841A
    Allegro MicroSystems BiMOS II 8-BIT SERIAL-INPUT, LATCHED DRIVERS Original PDF 174.53KB 8
    UCN5841A
    Allegro MicroSystems 5841 BiMOS II 8-Bit Serial-Input, Latched Drivers Original PDF 143.63KB 8
    UCN5841A
    Allegro MicroSystems Integrated and Discrete Semiconductors Scan PDF 56.24KB 1
    UCN5841A
    Sprague BiMOS II 8-BIT SERIAL-INPUT, LATCHED DRIVERS Scan PDF 180.39KB 5
    SF Impression Pixel
    UCN5841A Price and Stock
    Allegro MicroSystems LLC
    Allegro MicroSystems LLC UCN5841A
    DRIVER IC; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:15V; No. of Outputs:-; Output Voltage:-; Output Current:500mA; Driver Case Style:DIP; Product Range:-; MSL:-; Device Type:Latched; No. of Drivers:1Drivers; No. of Pins:18Pins
    Distributors Part Package Stock Lead Time Min Order Qty Price Buy
    Newark UCN5841A Bulk 441
    • 1 -
    Get Quote
    ComSIT USA UCN5841A 300
    • 1 -
    Get Quote
    UCN5841A Datasheets Context Search
    Catalog Datasheet Type Document Tags PDF
    5840H
    OCR Scan
    UCN5841A UCN5843A UCN5840A/EP/LW 5840H PDF
    N/5841
    OCR Scan
    UCN5841A UCN5842A 584xA 584xLW N/5841 PDF
    Contextual Info: BiMOS II 8-BIT SERIAL-INPUT, LATCHED DRIVERS UCN5841A - UCN5843A Dwg. No. A-12,659 ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS a t 25°C Free-A ir T em p eratu re Output Voltage, VCE UCN5841 A/EP/LW . . 50 V (UCN5842A/EP/LW) . .80 V (UCN5843A/EP/LW) . . . . . 100 V
    UCN5841A UCN5843A UCN5841 UCN5842A/EP/LW) UCN5843A/EP/LW) PDF
    5842s
    Abstract: 5841A
    Contextual Info: ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS at 25°C Free-Air Temperature Output Voltage, Vqe UCN5841A& A5841SLW . 50 V (UCN5842A & A5842SLW ). 80 V Output Voltage, V C e ( su s ) (UCN5841A & A5841SLW) . . . . 35 V f (UCN5842A & A5842SLW) . . . . 50 V f Logic Supply Voltage Range,
    UCN5841A UCN5842A 5841/42A 5841/42S A5841SLW 5842SLW 5842s 5841A PDF
    UCN relay driver
    Abstract: UCN5842LW A5841SLW A5842SLW UCN5841A UCN5841LW UCN5842A Solenoid Drivers
    Original
    MM5841
    Abstract: A5841SLW A5842SLW UCN5841A UCN5841LW UCN5842A UCN5842LW
    Contextual Info: Data Sheet 26185.14G 5841 AND 5842 IS N58 — CO 42A FO N , UC R TIN N58 4 R EF UE 2LW ER D , an d P EN R A5 84 O C 2 E D SLW O U N C are LY T BiMOS II 8-BIT SERIAL-INPUT, LATCHED DRIVERS UCN5841A & UCN5842A CLOCK 2 SERIAL DATA IN 3 LOGIC GROUND 4 LOGIC SUPPLY