    FDP040N06 Search Results
    FDP040N06 Datasheets (1)
    Fairchild Semiconductor
    Part ECAD Model Manufacturer Description Datasheet Type PDF PDF Size Page count
    FDP040N06
    Fairchild Semiconductor FETs - Single, Discrete Semiconductor Products, MOSFET N-CH 60V 120A TO220 Original PDF 8
    SF Impression Pixel
    FDP040N06 Price and Stock
    Select Manufacturer
    onsemi FDP040N06
    MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3
    Distributors Part Package Stock Lead Time Min Order Qty Price Buy
    DigiKey FDP040N06 Tube
    • 1 -
    Buy Now
    Verical FDP040N06 800 187
    • 1 -
    Buy Now
    Fairchild Semiconductor Corporation FDP040N06
    120A, 60V, 0.004ohm, N-Channel Power MOSFET, TO-220AB
    Rochester Electronics FDP040N06 800 1
    FDP040N06 Datasheets Context Search
    Catalog Datasheet Type Document Tags PDF
    Contextual Info: FDP040N06 N-Channel PowerTrench MOSFET 60V, 168A, 4.0mΩ Features General Description • RDS on = 3.2mΩ ( Typ.) @ VGS = 10V, ID = 75A • Fast Switching Speed • Low Gate Charge This N-Channel MOSFET is produced using Fairchild Semiconductor’s advanced PowerTrench process that has been
    Original
    FDP040N06 O-220 PDF
    1S721
    Abstract: FDP040N06
    Contextual Info: FDP040N06 N-Channel PowerTrench MOSFET 60V, 168A, 4.0mΩ Features General Description • RDS on = 3.2mΩ ( Typ.) @ VGS = 10V, ID = 75A This N-Channel MOSFET is produced using Fairchild Semiconductor’s advanced PowerTrench process that has been especially tailored to minimize the on-state resistance and yet
    Original
    FDP040N06 FDP040N06 O-220 1S721 PDF
    FDP040N06
    Abstract: specifications of MOSFET
    FDP040N06 O-220 FDP040N06 specifications of MOSFET PDF
    schematic diagram atx Power supply 500w
    Abstract: pioneer PAL 012A 1000w inverter PURE SINE WAVE schematic diagram 600va numeric ups circuit diagrams winbond bios 25064 TLE 9180 infineon smsc MEC 1300 nu TBE schematic diagram inverter 2000w DK55 circuit diagram of luminous 600va UPS