    SN74LS95B Search Results
    SN74LS95B Datasheets (30)
    Select Manufacturer
    Part ECAD Model Manufacturer Description Datasheet Type PDF PDF Size Page count
    SN74LS95B
    Motorola 4-BIT SHIFT REGISTER Original PDF 203.19KB 6
    SN74LS95B
    Texas Instruments 4-BIT PARALLEL-ACCESS SHIFT REGISTERS Original PDF 285.09KB 8
    SN74LS95BD
    SN74LS95BD
    Motorola 4-bit shift register Original PDF 203.18KB 6
    SN74LS95BD
    Texas Instruments Parallel-access shift registers 14-SOIC 0 to 70 Original PDF 896.74KB 18
    SN74LS95BD
    Texas Instruments 4 Bit Parallel-Access Shift Register Original PDF 285.09KB 8
    SN74LS95BD
    SN74LS95BD
    SN74LS95BD
    SN74LS95BD
    Texas Instruments 4-BIT PARALLEL-ACCESS SHIFT REGISTERS Scan PDF 222.17KB 8
    SN74LS95BDR
    SN74LS95BDR
    SN74LS95BDR
    SN74LS95BDR2
    SN74LS95BFN
    SN74LS95BJ
    SN74LS95BJ
    Unknown TTL Data Book 1980 Scan PDF 77.7KB 1
    SN74LS95BJ
    SN74LS95BJD
    SN74LS95BN
    SF Impression Pixel
    SN74LS95B Price and Stock
    Select Manufacturer
    Semiconductors SN74LS95BN
    Distributors Part Package Stock Lead Time Min Order Qty Price Buy
    Onlinecomponents.com SN74LS95BN 196
    Buy Now
    Texas Instruments SN74LS95BN
    Shift Register Single 4-Bit Serial/Parallel to Parallel 14-Pin PDIP
    Bristol Electronics SN74LS95BN 150
    • 1 -
    Get Quote
    Quest Components SN74LS95BN 85
    Buy Now
    Motorola Semiconductor Products SN74LS95BN
    IC,SHIFT REGISTER,LS-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC
    Quest Components SN74LS95BN 5
    Component Electronics, Inc SN74LS95BN 36
    Motorola Semiconductor Products SN74LS95BNS
    PARALLEL IN PARALLEL OUT, LS SERIES, 4-BIT, RIGHT DIRECTION, TRUE OUTPUT, TTL, PDIP14
    Quest Components SN74LS95BNS 2
    Texas Instruments SN74LS95BD3
    Shift Register, 4-Bit, TTL, PDSO14
    Vyrian SN74LS95BD3 9,716
    • 1 -
    Get Quote
    SN74LS95B Datasheets Context Search
    Catalog Datasheet Type Document Tags PDF
    k2732
    Contextual Info: SN5495A, SN54LS95B, SN7495A, SN74LS95B 4 BIT PARALLEL ACCESS SHIFT REGISTERS MAR CH 1 9 7 4 - REVISED M A R C H 1 9 8 8 TY PIC A L M A X IM U M TYPICAL S N 5 4 9 5 A , S N 5 4 L S 9 5 B . . . J OR W P A C K A G E CLOCK FREQUENCY POWER DISSIPATION '95 A 3 6 MHz
    OCR Scan
    SN5495A, SN54LS95B, SN7495A, SN74LS95B LS95B k2732 PDF
    sn74ls958
    Contextual Info: SN5495A, SN54LS95B, SN7495A, SN74LS95B 4-BIT PARALLEL ACCESS SHIFT REGISTERS SDLS128 M A R C H 1974. T Y P IC A L M A X IM U M T Y P IC A L C LO C K FREQ UENCY P O W E ft D IS S IP A T IO N '9 5 A 36 MHz 195 m W 'L S 9 5 B 36 MHz 65 mW R E V IS E D M A R C H 1 9 8 8