    SF1606PT Search Results
    SF1606PT Datasheets (6)
    Select Manufacturer
    Part ECAD Model Manufacturer Description Datasheet Type PDF PDF Size Page count
    SF1606PT
    Taiwan Semiconductor 16.0 A Glass Passivated Super Fast Rectifier Original PDF 99.79KB 2
    SF1606PT
    Taiwan Semiconductor Rectifier: Superfast Original PDF 103.04KB 2
    SF1606PT
    Won-Top Electronics 16A SUPER-FAST GLASS PASSIVATED RECTIFIER Original PDF 44.21KB 3
    SF1606PT C0G
    Taiwan Semiconductor Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers - Single - DIODE GEN PURP 400V 16A TO247AD Original PDF 399.54KB
    SF1606PTH
    Taiwan Semiconductor 35NS, 16A, 400V, SUPER FAST RECO Original PDF 689.22KB 6
    SF1606PTHC0G
    SF Impression Pixel
    SF1606PT Price and Stock
    Taiwan Semiconductor
    Taiwan Semiconductor SF1606PT
    DIODE STANDARD 400V 16A TO247AD
    Distributors Part Package Stock Lead Time Min Order Qty Price Buy
    DigiKey SF1606PT Tube 900 1
    Buy Now
    Avnet Americas SF1606PT Tube 8 Weeks 900
    Buy Now
    Mouser Electronics SF1606PT
    Get Quote
    Taiwan Semiconductor SF1606PTH
    DIODE ARRAY GP 400V 16A TO247AD
    DigiKey SF1606PTH Tube 900 1
    Avnet Americas SF1606PTH Tube 8 Weeks 900
    Mouser Electronics SF1606PTH
    • 1 -
    Get Quote
    TME SF1606PTH 1
    Taiwan Semiconductor SF1606PTHC0G
    Rectifiers 16A, 400V, 35NS, , DUAL RECTIFIER
    Mouser Electronics SF1606PTHC0G 859
    SF1606PT Datasheets Context Search
    Catalog Datasheet Type Document Tags PDF
    OCR Scan
    SF1601PT SF1606PT -247A 1605PT 1606PT 1603PT 1604PT 003554b PDF
    Contextual Info: SF1601PT THRU SF1606PT 16.0 AMPS. Glass Passivated Super Fast Rectifiers Voltage Range 50 to 400 Volts Current 16.0 Amperes TO-3P/TO-247AD Features Dual rectifier construction, positive center-tap Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability Classifications 94V-0
    Original
    SF1601PT SF1606PT O-3P/TO-247AD 260oC O-3P/TO-247AD MIL-STD-750, 50mVp-p PDF
    SF1606PT
    Abstract: SF1601PT
    Contextual Info: SF1601PT SF1606PT W TE PO WE R SEM IC O ND UC TO R S 16A SUPER-FAST GLASS PASSIVATED RECTIFIER Features ! Glass Passivated Die Construction ! ! ! ! ! Super-Fast Switching for High Efficiency High Current Capability Low Reverse Leakage Current High Surge Current Capability
    Original
    SF1601PT SF1606PT MIL-STD-750, SF1606PT SF1601PT PDF
    SF1601PT
    Abstract: SF1606PT
    SF1601PT SF1606PT O-3P/TO-247AD 260oC O-3P/TO-247AD MIL-STD-750, 50mVp-p 50Vdc SF1606PT PDF
    SF1604
    Abstract: SF1601PT SF1606PT 1605PT