    FR85JR02 Search Results
    FR85JR02 Datasheets (3)
    Select Manufacturer
    Part ECAD Model Manufacturer Description Datasheet Type PDF PDF Size Page count
    FR85JR02
    America Semiconductor High Power- Fast Recovery Rectifiers; IF::85A; case_package::DO5 Stud Devices Original PDF 1MB 2
    FR85JR02
    GeneSiC Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single, Discrete Semiconductor Products, DIODE FAST REC 600V 85A DO5 Original PDF 2
    FR85JR02
    America Semiconductor FR85J - High Power- Fast Recovery Rectifiers; IF::85A; case_package::DO5 Stud Devices Scan PDF 245.83KB 1
    SF Impression Pixel
    FR85JR02 Price and Stock
    Navitas Semiconductor
    Navitas Semiconductor FR85JR02
    DIODE STANDARD REV 600V 85A DO5
    Distributors Part Package Stock Lead Time Min Order Qty Price Buy
    DigiKey FR85JR02 Bulk 200
    • 1 -
    Buy Now
    FR85JR02 Datasheets Context Search
    Catalog Datasheet Type Document Tags PDF
    Contextual Info: FR85B02 thru FR85JR02 Silicon Fast Recovery Diode VRRM = 100 V - 600 V IF = 85 A Features • High Surge Capability • Types from 100 V to 600 V VRRM DO-5 Package • Not ESD Sensitive Note: 1. Standard polarity: Stud is cathode. 2. Reverse polarity R : Stud is anode.
    Original
    FR85B02 FR85JR02 FR85D FR85G FR85J FR85B DO-203AB) PDF
    Contextual Info: FR85B02 thru FR85JR02 Silicon Fast Recovery Diode VRRM = 100 V - 600 V IF = 85 A Features • High Surge Capability • Types up to 600 V VRRM DO-5 Package Note: 1. Standard polarity: Stud is cathode. 2. Reverse polarity R : Stud is anode. 3. Stud is base.
    Original
    FR85B02 FR85JR02 FR85D FR85G FR85J FR85B PDF