AT27C040 Search Results
AT27C040 Datasheets (110)
AT27C040 Price and Stock
Microchip Technology Inc AT27C040-90JU-TIC EPROM 4MBIT PARALLEL 32PLCC |
| Distributors | Part | Package | Stock | Lead Time | Min Order Qty | Price | Buy | ||||
AT27C040-90JU-T | Cut Tape | 1,500 | 1 |
Buy Now | |||||
| AT27C040-90JU-T | Tape & Reel | 1,500 | 750 |
Buy Now | ||||||
| AT27C040-90JU-T | Digi-Reel | 1,500 | 1 |
AT27C040-90JU-T | Tape & Reel | 4 Weeks | 750 |
AT27C040-90JU-T |
Get Quote | ||||||||
AT27C040-90JU-T | 619 | 1 |
AT27C040-90JU-T | Cut Strips | 619 | 4 Weeks | 1 |
AT27C040-90JU-T | Tape & Reel | 1,500 | 5 Weeks |
AT27C040-90JU-T |
AT27C040-90JU-T | 6 Weeks | 750 |
Get Quote | ||||||
AT27C040-90JU-T | 5 Weeks | 750 |
AT27C040-90JU-T |
Microchip Technology Inc AT27C040-70JUIC EPROM 4MBIT PARALLEL 32PLCC |
AT27C040-70JU | Tube | 826 | 1 |
AT27C040-70JU | Tube | 1,626 | 4 Weeks | 32 |
AT27C040-70JU | 296 |
AT27C040-70JU | 255 | 10 |
| AT27C040-70JU | 118 | 1 |
| AT27C040-70JU | 85 | 7 |
| AT27C040-70JU | 28 | 28 |
AT27C040-70JU | 118 | 5 Weeks | 1 |
| AT27C040-70JU | 28 | 5 Weeks | 32 |
AT27C040-70JU | Bulk | 70 | 1 |
| AT27C040-70JU | Bulk | 32 |
AT27C040-70JU | Tube | 11 | 5 Weeks |
AT27C040-70JU | 256 |
AT27C040-70JU | 85 | 1 |
AT27C040-70JU | 6 Weeks | 32 |
AT27C040-70JU | 32 | 5 Weeks | 32 |
AT27C040-70JU | 256 |
Microchip Technology Inc AT27C040-90JUIC EPROM 4MBIT PARALLEL 32PLCC |
AT27C040-90JU | Tube | 700 | 1 |
AT27C040-90JU | Tube | 64 | 4 Weeks | 32 |
AT27C040-90JU | 150 |
AT27C040-90JU | 800 | 32 |
| AT27C040-90JU | 768 | 32 |
| AT27C040-90JU | 128 | 1 |
AT27C040-90JU | 781 | 4 Weeks | 32 |
| AT27C040-90JU | 128 | 4 Weeks | 1 |
| AT27C040-90JU | 64 | 4 Weeks | 1 |
AT27C040-90JU | Bulk | 96 |
| AT27C040-90JU | Bulk | 32 |
AT27C040-90JU | Bulk | 32 |
AT27C040-90JU | Tube | 5,034 | 5 Weeks |
AT27C040-90JU | 800 |
AT27C040-90JU | 1 |
AT27C040-90JU | 96 |
AT27C040-90JU | 6 Weeks | 32 |
AT27C040-90JU | 5 Weeks | 32 |
AT27C040-90JU | 800 |
Microchip Technology Inc AT27C040-70JU-TIC EPROM 4MBIT PARALLEL 32PLCC |
AT27C040-70JU-T | Digi-Reel | 624 | 1 |
| AT27C040-70JU-T | Cut Tape | 624 | 1 |
AT27C040-70JU-T | Tape & Reel | 5 Weeks | 750 |
AT27C040-70JU-T | 736 |
AT27C040-70JU-T | Tape & Reel | 5 Weeks |
AT27C040-70JU-T |
AT27C040-70JU-T | 750 |
AT27C040-70JU-T | 7 Weeks | 750 |
AT27C040-70JU-T | 6 Weeks | 750 |
AT27C040-70JU-T |
AT27C040-70JU-T | 775 |
Microchip Technology Inc AT27C040-12PIIC EPROM 4MBIT PARALLEL 32DIP |
AT27C040-12PI | Tube | 372 |
AT27C040 Datasheets Context Search
| Catalog Datasheet | Type | Document Tags | |
|---|---|---|---|
Contextual Info: Features • Fast Read Access Tim e - 90 ns • Dual Voltage Range Operation - Low Voltage Power Supply Range, 3.0V to 3.6V or Standard 5V ± 10% Supply Range • Com patible With JEDEC Standard AT27C040 • Low Power 3.3-volt CMOS Operation - 20 i*A max. less than 1 jiA typical Standby for Vcc = 3.6V |
OCR Scan |
AT27C040 32-Lead 32-Lead, | |
Contextual Info: AT27LV040 Features • Wide Power Supply Range, 3.0 VD C to 5.5 VDC • Compatible with JED EC Standard AT27C040 • Low Power 3-Volt C M O S Operation 100 nA max. Standby 26 mW max. Active at 1 MHz for Vcc = 3.3 VDC 138 mW max. Active at 5 MHz for Vcc = 5.5 VDC |
OCR Scan |
Contextual Info: AT27BV040 Features • • • • • • • • • • • Fast Read Access Time -100 ns Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7 V to 3.6 V Compatible with JEDEC Standard AT27C040 Low Power CMOS Operation 20 |iA max. Standby 29 mW max. Active at 5 MHz for Vcc = 3.6 V |
Contextual Info: AT27LV040A Features • • Fast Read Access Time -120 ns Dual Voltage Range Operation Low Voltage Power Supply Range, 3.0V to 3.6V or Standard 5V ± 10% Supply Range Compatible With JEDEC Standard AT27C040 Low Power 3.3-volt CMOS Operation 20 |^A max. less than 1 j_iA typical Standby for Vcc = 3.6V |
AT27LV040A AT27C040 32-Lead AT27LV040A-12JC AT27LV040A-12TC AT27LV040A-12JI AT27LV040A-12TI | |
Contextual Info: AT27C040 Features • • • • • • • • • • Fast Read Access Time-100 ns Low Power CMOS Operation 100 nA max. Standby 25 mA max. Active at 5 MHz Wide Selection of JEDEC Standard Packages Including OTP 32-Lead 600-mil Cerdip and OTP Plastic DIP, or TSOP |
AT27C040 Time-100 32-Lead 600-mil 32-Pad AT27C040 140-20LM/883 32DW6 Military/883D AT27C040-12TC | |
Contextual Info: AT27C040 Features • • • • • • • • • • Fast Read Access Tim e-100 ns Low Power CMOS Operation 100 txA max. Standby 25 mA max. Active at 5 MHz Wide Selection of JEDEC Standard Packages Including OTP 32-Lead 600-mil Cerdip and OTP Plastic DIP, or TSOP |