    74ACT161 Search Results
    74ACT161 Result Highlights (3)
    Part ECAD Model Manufacturer Description Download Buy
    CD74ACT161M96
    CD74ACT161M
    CD74ACT161E
    74ACT161 Datasheets (36)
    Select Manufacturer
    Part ECAD Model Manufacturer Description Datasheet Type PDF PDF Size Page count
    74ACT161
    Fairchild Semiconductor Synchronous Presettable Binary Counter Original PDF 155.28KB 11
    74ACT161
    Fairchild Semiconductor Synchronous Presettable Binary Counter Original PDF 116.68KB 11
    74ACT161
    STMicroelectronics SYNCHRONOUS PRESETTABLE 4-BIT COUNTER Original PDF 97.93KB 11
    74ACT161
    STMicroelectronics SYNCHRONOUS PRESETTABLE 4-BIT COUNTER Original PDF 339.63KB 13
    74ACT161B
    STMicroelectronics SYNCHRONOUS PRESETTABLE 4-BIT COUNTER Original PDF 93.39KB 13
    74ACT161B
    74ACT161CW
    74ACT161DC
    74ACT161DCQR
    National Semiconductor Synchronous Presettable Binary Counter Original PDF 206.4KB 12
    74ACT161FCQR
    74ACT161LCQR
    74ACT161M
    74ACT161M
    74ACT161MTC
    74ACT161MTC
    74ACT161MTCX
    74ACT161MTR
    74ACT161MTR
    74ACT161PC
    Fairchild Semiconductor IC COUNTER SINGLE 4-Bit SYNC BIN UP 16PDIP RAIL Original PDF 155.28KB 11
    74ACT161PC
    SF Impression Pixel
    74ACT161 Price and Stock
    Select Manufacturer
    Texas Instruments CD74ACT161M96
    IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SOIC
    Distributors Part Package Stock Lead Time Min Order Qty Price Buy
    DigiKey () CD74ACT161M96 Cut Tape 930 1
    Buy Now
    CD74ACT161M96 Digi-Reel 930 1
    Buy Now
    CD74ACT161M96 Tape & Reel 2,500
    • 1 -
    Mouser Electronics CD74ACT161M96 753
    Rochester Electronics CD74ACT161M96 11,565 1
    Texas Instruments CD74ACT161M
    IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SOIC
    DigiKey CD74ACT161M Tube 876 1
    Bristol Electronics CD74ACT161M 13
    • 1 -
    Get Quote
    Texas Instruments CD74ACT161E
    IC BINARY COUNTER 4-BIT 16DIP
    DigiKey CD74ACT161E Tube 438 1
    Mouser Electronics CD74ACT161E 505
    Bristol Electronics () CD74ACT161E 765
    Get Quote
    CD74ACT161E 625 1
    Rochester Electronics CD74ACT161E 14,142 1
    onsemi MC74ACT161DG
    DigiKey MC74ACT161DG Tube 7 1
    Newark MC74ACT161DG Bulk 1
    Bristol Electronics MC74ACT161DG 1,008 1
    Rochester Electronics MC74ACT161DG 69,265 1
    TME MC74ACT161DG 67 1
    onsemi 74ACT161SC
    DigiKey 74ACT161SC Tube
    Avnet Americas 74ACT161SC Tube 2,880
    Verical 74ACT161SC 3,120 1,441
    74ACT161 Datasheets Context Search
    Catalog Datasheet Type Document Tags PDF
    74ACT161
    Abstract: 74ACT161B 74ACT161M 74ACT161MTR 74ACT161TTR TSSOP16
    Contextual Info: 74ACT161 SYNCHRONOUS PRESETTABLE 4-BIT COUNTER • ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ HIGH SPEED: fMAX = 290MHz TYP. at VCC = 5V LOW POWER DISSIPATION: ICC = 8µA(MAX.) at TA=25°C COMPATIBLE WITH TTL OUTPUTS V IH = 2V (MIN.), VIL = 0.8V (MAX.) 50Ω TRANSMISSION LINE DRIVING
    Original
    74ACT161 290MHz 74ACT161 74ACT161B 74ACT161M 74ACT161MTR 74ACT161TTR TSSOP16 PDF
    OCR Scan
    MC74AC161 MC74ACT161 C74AC163 C74ACT163 MC74AC161/74ACT161 MC74AC163/74ACT163 modulo-16 PDF
    OCR Scan
    Contextual Info: 74ACT161 SYNCHRONOUS PRESETTABLE 4-BIT COUNTER . HIGHSPEED: fMAX =125 MHz TYP. at Vcc = 5V . LOW POWER DISSIPATION: Icc = 8 |oA (MAX.) at T a = 25 °C . COMPATIBLE WITH TTL OUTPUTS V ih = 2V (MIN), V il = 0 .8 V (MAX) . 50i2 TRANSMISSION LINE DRIVING CAPABILITY
    74ACT161 ACT161 SO-16 P013H PDF
    Taster
    Abstract: 4 PC 74AC161 74AC161SJ 74ACT161 ACT161 M16A M16D MTC16 SCM16A
    Contextual Info: MC74AC161 M 74ACT161 M C 74A C 163 M C 74A C T163 M M O T O R O L A Synchronous P resettab le Binary C ounter SYNCHRONOUS PRESETTABLE BINARY COUNTER The MC74AC161/74ACT161 and MC74AC163/74ACT163 are high-speed synchronous modulo-16 binary counters. They are synchronously presettable for
    MC74AC161 C74ACT161 MC74AC161/74ACT161 MC74AC163/74ACT163 modulo-16 MC74AC163/ 74ACT163 PDF
    ACT161
    Abstract: AC163
    74ACT161
    Abstract: 74ACT161B 74ACT161M ACT161
    Contextual Info:  74ACT161 SYNCHRONOUS PRESETTABLE 4-BIT COUNTER • ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ HIGH SPEED: fMAX =125 MHz TYP. at VCC = 5V LOW POWER DISSIPATION: ICC = 8 µA (MAX.) at TA = 25 oC COMPATIBLE WITH TTL OUTPUTS VIH = 2V (MIN), VIL = 0.8V (MAX) 50Ω TRANSMISSION LINE DRIVING